Vlastník RD - NZÚ 2023
Jsem

Vlastník rodinného domu nebo novostavby

320 000 až 350 000 Kč

Až tolik můžete získat z programu Nová zelená úsporám 2023 na obnovitelné zdroje.

Jako vlastník rodinného domu to znáte: náklady na energie a vytápění tvoří podstatnou část nákladů na provoz domu. Díky využití obnovitelných zdrojů si je můžete výrazně snížit. Třeba až o 70 % v případě fotovoltaické elektrárny a až o 2/3 při výměně původního zdroje za  tepelné čerpadlo

Na pořízení obnovitelných zdrojů můžete čerpat štědré státní dotace. Jak vysoká bude, si můžete orientačně vypočítat v naší kalkulačce. Vše záleží na zdrojích, jejich kombinacích a bonusech. Při maximálním využití lze získat 320 000 až 350 000 Kč!

až 160 000 Kč
Fotovoltaická elektrárna
až 125 000 Kč
Tepelné čerpadlo
až 45 000 Kč
Fotovoltaický ohřev vody
15 000 Kč
Nabíječka pro elektromobil

Vyberte si jeden či více obnovitelných zdrojů a spočítejte si možnou maximální dotaci.

V kalkulačce najdete čtyři oblasti obnovitelných zdrojů, v nichž jsou dále jednotlivé položky s podrobným popisem. Pokud plánujte využít několik zdrojů zároveň, tak kalkulačka vás sama navede, které zdroje je možné kombinovat s jinými. V kalkulačce je vždy uvedená maximální výše dotace, individuální nabídka pro vaši domácnost se může lišit. Zohledňuje totiž konkrétní parametry výkonu jednotlivých zdrojů a také nahrazované technologie. 

Fotovoltaická elektrárna, u níž se vyrobená energie přímo spotřebovává, nebo se odesílá zpět do sítě ve formě přetoků.

Fotovoltaická elektrárna, u níž se vyrobená energie přímo spotřebovává, využívá se na provoz tepelného čerpadla nebo se odesílá zpět do sítě ve formě přetoků.

Fotovoltaická elektrárna, u níž se vyrobená energie rovnou spotřebovává, nebo se ukládá do bateriového úložiště pro budoucí spotřebu.

Fotovoltaická elektrárna, u níž se vyrobená energie rovnou spotřebovává, nebo se ukládá do bateriového úložiště pro budoucí spotřebu. Zároveň s instalací FVE dojde i k zateplení domu.

Tepelné čerpadlo, které odebírá teplo z venkovního vzduchu a ohřívá vzduch uvnitř budovy a využívá ho pro vytápění v domě. V případě této dotace je třeba tepelným čerpadlem nahradit původní zdroj vytápění.

Tepelné čerpadlo, které odebírá teplo z venkovního vzduchu a ohřívá vzduch uvnitř budovy a využívá ho pro vytápění v domě a také pro ohřev vody v domě.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda nasává přes výparník (venkovní jednotku) venkovní vzduch. Přivedený vzduch ohřívá médium (chladivo), které se odpařuje a následně komprimuje (stlačuje). Stlačením média se jeho teplota ještě zvýší. Proces je využíván pro vytápění v domě. V případě této dotace je třeba tepelným čerpadlem nahradit původní zdroj vytápění.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda nasává přes výparník (venkovní jednotku) venkovní vzduch. Přivedený vzduch ohřívá médium (chladivo), které se odpařuje a následně komprimuje (stlačuje). Stlačením média se jeho teplota ještě zvýší. Proces je využíván pro vytápění a ohřev vody v domě.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda nasává přes výparník (venkovní jednotku) venkovní vzduch. Přivedený vzduch ohřívá médium (chladivo), které se odpařuje a následně komprimuje (stlačuje). Stlačením média se jeho teplota ještě zvýší. Proces je využíván pro vytápění a ohřev vody v domě a je propojený s fotovoltaickou elektrárnou v domě. V případě této dotace je třeba tepelným čerpadlem nahradit původní zdroj vytápění.

Tepelné čerpadlo země-voda prostřednictvím plošného kolektoru odebírá energii z plochy pozemku, a to zejména té, která je umístěna nad ním. Tuto energii tvoří naakumulovaná energie ze slunce, deště a podzemních vod. Energii využívá pro vytápění v domě.

Tepelné čerpadlo země-voda prostřednictvím plošného kolektoru odebírá energii z plochy pozemku, a to zejména té, která je umístěna nad ním. Tuto energii tvoří naakumulovaná energie ze slunce, deště a podzemních vod. Energii využívá pro vytápění a ohřev vody v domě. V případě této dotace je třeba tepelným čerpadlem nahradit původní zdroj vytápění.

Tepelné čerpadlo během provozu absorbuje teplo z cirkulačního nebo odpadního vzduchu a odvádí ho do výparníku. Ten obsahuje chladivo, které se zahřívá již při nízké teplotě a poté se vypařuje. Protože teplota vypařeného chladiva ještě není dostatečně vysoká na to, aby ohřála vodu, je dalším krokem proces komprese. Tepelné čerpadlo je určené pro ohřev vody a dotace je podmíněna pořízením nového zdroje (ne nahrazením).

Jedná se o systém na ohřev vody, který zahrnuje fotovoltaické panely, střídač a ohřívač. Jedná se o uzavřený ostrovní systém, který není napojený na distribuční síť. Lze ho kombinovat i s fotovoltaickou elektrárnou bez ohřevu vody.

Nabíjecí stanice na elektromobily umístěná na pozemku či nemovitosti majitele. Určená pouze pro soukromé, nikoli komerční účely.

Plzeňský Horažďovice, Nepomuk, Sušice
Jihočeský Milevsko, Soběslav, Dačice, Blatná
Karlovarský Kraslice, Sokolov, Ostrov
Ústecký Litvínov, Most, Rumburk, Děčín, Varnsdorf, Podbořany, Chomutov, Kadaň, Ústí nad Labem, Lovosice, Teplice, Žatec, Louny, Litoměřice
Liberecký Tanvald, Frýdlant, Semily, Nový Bor
Královehradecký Broumov, Dvůr Králové nad Labem
Pardubický Moravská Třebová, Česká Třebová, Svitavy, Králíky
Kraj Vysočina Moravské Budějovice, Pacov, Bystřice nad Pernštejnem, Telč, Světlá nad Sázavou, Náměšť nad Oslavou, Chotěboř, Třebíč
Jihomoravský Veselí nad Moravou, Hodonín, Kyjov, Moravský Krumlov, Znojmo
Olomoucký Přerov, Jeseník, Šumperk, Konice, Mohelnice, Uničov, Lipník nad Bečvou, Zábřeh, Hranice, Šternberk
Zlínský Bystřice pod Hostýnem, Kroměříž, Otrokovice, Holešov, Vsetín, Uherský Brod
Moravskoslezský Karviná, Havířov, Orlová, Vítkov, Rýmařov, Krnov, Bruntál, Bohumín, Odry, Český Těšín
vojenský újezd Boletice Polná na Šumavě
vojenský újezd Brdy Borovno, Bratkovice, Dobřív, Drahlín, Felbabka, Hvozdec, Chaloupky, Jince, Křešín, Láz, Malá Víska, Mirošov, Míšov, Nepomuk, Obecnice, Ohrazenice, Podluhy, Sádek, Skořice, Spálené Poříčí, Strašice, Štítov, Těně, Trokavec, Věšín, Vranovice, Zaječov
vojenský újezd Dobrá Voda Čachrov, Hartmanice, Prášily, Srní
vojenský újezd Hradiště Bražec, Doupovské Hradiště
vojenský újezd Libavá Kozlov, Luboměř pod Strážnou, Město Libavá
vojenský újezd Milotice-Mladá Benátky nad Jizerou, Brodce, Čachovice, Jiřice, Lipník, Luštěnice, Milovice, Smilovice, Straky, Všejany
vojenský újezd Ralsko Bělá pod Bezdězem, Bezděz, Doksy, Hamr na Jezeře, Mimoň, Mukařov, Noviny pod Ralskem, Osečná, Provodín, Ralsko, Stráž pod Ralskem, Zákupy
Kombinační bonus za okruhy zdrojů
10 000 Kč

Za alespoň dva zdroje z kapitoly 1, 2 , 3 a 4 za splnění dílčích podmínek.

20 000 Kč

Za alespoň tři zdroje z kapitoly 1, 2 , 3 a 4 za splnění dílčích podmínek.

Celková výše dotace **

0 Kč

*Vlastníci z Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje a strukturálně postižených regionů mají na jednotlivé dotace bonifikaci 10 %.

**Výpočet je orientační, konkrétní výši dotace se dozvíte po vypracování individuální nabídky po obhlídce nemovitosti.

Vybrané podmínky programu Nová zelená úsporám 2023

Žádat můžete na instalace realizované po 1. 1. 2021.
K žádosti nemusíte dokládat projektovou dokumentaci a faktury (uschovejte je pro pozdější možnou kontrolu).
Dotace jsou určené pro rodinný dům či pro rekreační objekt, který byl trvale obýván alespoň 24 měsíců před podáním žádosti (musí mít přidělené číslo popisné či evidenční).
Žádat můžete i dotaci na výměnu plynových kotlů a topidel starších 20 let, ale pouze za tepelné čerpadlo.
U výměny nejstarších kotlů musíte dodržet podmínku energetického štítku budovy minimálně D a vyšší.
Naopak nemůžete žádat na tepelná čerpadla se zemními vrty.
Do výkonu 50 kW u fotovoltaických elektráren nepotřebujete stavební povolení.
Do výkonu 20 kW u tepelných čerpadel nepotřebujete stavební povolení.
U fotovoltaiky do výkonu 50 kW nebudete potřebovat registraci u Energetického regulačního úřadu.
Pokud jste z Moravskoslezského, Karlovarského a Ústeckého kraje či ze strukturálně postižených lokalit, dostanete 10% bonifikaci na jednotlivé obnovitelné zdroje.
Rezervovaný výkon sjednaný ve smlouvě o připojení s provozovatelem distribuční soustavy (sítě) bude omezen na maximálně 50 % instalovaného výkonu FVE systému.

Paní Hana, Petr P. i Milan, ti všichni už dotaci získali. A co vy, přidáte se k nim?